Dom i wnętrze

Audyt energetyczny domów jednorodzinnych – podstawowe informacje

Nie wiedzieć czemu audyt, bez względu na to, czego dotyczy, ma raczej negatywne konotacje. Mimo, że w rzeczywistości niewielu z nas rozumie czym właściwie jest, kojarzy go z przykrym obowiązkiem. Zacznijmy od tego, że audyt energetyczny (zwany również termomodernizacyjnym) adresowany jest nie tylko do właścicieli dużych przedsiębiorstw, ale również do osób prywatnych, które zamieszkują domy jednorodzinne. Jest on bowiem ekspertyzą, którą wykonuje się w celu oceny, a w konsekwencji zmniejszenia ilości energii zużywanej w budynku. Wobec tego audyt jest przedsięwzięciem jak najbardziej pozytywnym, gdyż pozwala nam zaoszczędzić.

Elementy audytu termomodernizacyjnego

Prawidłowo przygotowany, kompletny audyt energetyczny musi obejmować inwentaryzację systemu grzewczego, ocenę właściwości cieplnych obiektu oraz jego charakterystykę energetyczną. Prócz tego powinien określać na jakie sposoby można przeprowadzić termomodernizację, oceniać opłacalność każdej z oferowanych metod, a także wskazywać, które z nich są optymalne dla audytowanego obiektu. Planując taką ekspertyzę swojego domu jednorodzinnego warto zadbać, by była ona rzetelnie wykonana, zwłaszcza, że przeprowadza się ją tylko raz (nie ma potrzeby powtarzania).

Cele

Celem przeprowadzenia audytu jest określenie konkretnych rozwiązań, przyczyniających się do poprawy dotychczasowych zastosowań technologicznych, organizacyjnych lub formalnych. Gotowe pomysły i profesjonalne doradztwo, umożliwiające zoptymalizowanie ponoszonych do tej pory kosztów na ogrzewanie to główne oczekiwania wobec audytu energetycznego. Co ważne, każdy budynek wymaga wykonania odrębnego audytu termomodernizacyjnego, określenia i zastosowania zindywidualizowanych rozwiązań, ponieważ charakteryzuje się odrębnymi, niepowtarzalnymi parametrami.

Sprawdź ofertę audytów energetycznych na Audyty energetyczne – Unicon