Dom i wnętrze

Co to jest badanie termowizyjne?

Badanie kamerą termowizyjną charakteryzuje się niezwykle dokładnym pomiarem. Jest ono dwuwymiarowe, co pozwala na doskonały przegląd badanego obiektu. Badanie kamerą termowizyjną ma swoje zastosowanie między innymi w: budownictwie, ciepłownictwie, przemyśle czy informatyce. Za pomocą kamery termowizyjnej można sprawdzić stan izolacji cieplnej domu (czy nie występują przerwy w ciągłości izolacji) oraz zlokalizować miejsca, w których znajdują się kropelki wilgoci. Kamera bez trudu zobaczy wszelkie nieszczelności np. w stolarce okiennej. Obiekty, które zostają poddane badaniu skanowane są w czasie rzeczywistym, więc wyniki znane są niemal natychmiast.

Jak wygląda procedura przeprowadzenia badania termowizyjnego?

Usługi termowizyjne oferują wyspecjalizowane firmy; jedną z nich jest Unicon. Kluczowym elementem, bez którego badanie nie mogło by się odbyć jest oczywiście niezwykle wyspecjalizowana kamera, badająca między innymi wysokość temperatury. Do jej zmierzenia używana jest metoda bezkontaktowa. Badanie termowizyjne w żaden sposób nie ingeruje więc w strukturę badanego celu. Dzięki technologii wykorzystywanej podczas badania, promieniowanie elektromagnetyczne zamieniane jest w widziany obraz. Dzięki temu możliwa jest obserwacja domu w pełnej palecie kolorystycznej. Rodzaj zabarwienia plam widocznych na ekranie kamery pozwala stwierdzić, które ściany są zimne lub w którym miejscu ciepło ucieka z budynku.

Wszechstronność badania termowizyjnego

Jak podaje strona www.unicon-termo.pl, badanie termowizyjne ma swoje zastosowanie nie tylko w budownictwie. Za pomocą kamery można: określić miejsca przegrzania przewodów energetycznych, zlokalizować podziemne sieci ciepłownicze czy też skontrolować stan łożysk w silniku.