Zdrowie i Uroda

Co z tym USG?

 

USG – najczęściej kojarzone z badaniem kobiet w stanie błogosławionym, w celu sprawdzenia prawidłowości rozwoju płodu. USG to jedna z wielu metod diagnozowania obrazowego wśród nowoczesnych technik wykorzystywanych we współczesnej medycynie. Dzięki obrazowaniu w USG, lekarze są w stanie zobaczyć kondycję takich narządów, jak: jajniki, wątroba, trzustka czy nerki. Do obrazowania wnętrza ludzkiego ciała w USG wykorzystywane są fale akustyczne o dość wysokiej częstotliwości, które są całkowicie niesłyszalne dla ludzkich uszu. Fale wnikają bezboleśnie do naszego ciała, rozchodząc się i nie uszkadzając żadnych komórek – przez co są bezpieczne dla naszego zdrowia.

Krótka historia aparatu USG

Idea stworzenia ultrasonografu, czyli aparatu USG, wcale nie powstała w obszarze medycyny.  Początkowo inżynierowie z USA, Rosji oraz Niemiec pracowali równolegle w poszczególnych jednostkach nad metodą wykrywania wad w metalach ciężkich. Początki tych badań szacowane były na okres I wojny światowej. Pierwotne próby wykorzystania aparatu USG w diagnostyce medycznej prowadzone były w trakcie i zaraz po II wojnie światowej, a aparaty USG zostały wprowadzone do szpitali i placówek medycznych na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, rozwijając technologię działania przez dziesięciolecia.

Sonda ultrasonograficzna w aparacie USG – rodzaje i zastosowanie w medycynie

Aparat USG w zależności od badanego obszaru, wykorzystuje różne rodzaje głowic, które pozwalają na dokładne zobrazowanie stanu poszczególnych narządów. Wśród modeli głowic (sond) ultrasonograficznych w aparatach USG, występują: głowice liniowe – stosowane w badaniu narządów powierzchniowych, konweksowe – z zakrzywioną głowicą, która dociera głębiej oraz sektorowe – przydatne do obrazowania głęboko umiejscowionych struktur.

Szukasz profesjonalnego sprzętu do szpitali i aptek? Zapoznaj się z szeroką ofertą firmy ACTION MED