Dom i wnętrze

Czym kierować się przy wyborze koloru zasłon?

Aranżując mieszkanie jednym z elementów dekoracyjnych są okna. Wybierając zasłony do salonu, sypialni czy jadalni kierujemy się wieloma zmiennymi, jak styl w jakim urządzone jest wnętrze czy materiał. Jednak bardzo ważnym, a nawet podstawowym kryterium jest kolor zasłon. Jak dobrać odpowiednią barwę?

Kolor zasłon a styl aranżacyjny wnętrza

Dekoracje okienne muszą współgrać z całym wystrojem. Zatem odwiedzając salon firany.com.pl musimy wiedzieć jaki charakter wnętrza chcemy w efekcie uzyskać. Styl glamour będzie charakteryzował się zasłonami czarnymi, rubinowymi lub złotymi, które nadadzą elegancji i luksusu. Pomieszczenia utrzymane w stylu romantycznym można wykończyć dekoracjami okien w pastelowych barwach, jak mięta czy pudrowy róż. Z kolei wnętrza nowoczesne, minimalistyczne dobrze prezentują się z zasłonami w odcieniach szarości bądź beżu.

Kolor zasłon a kolor ścian

Już od jakiegoś czasu panuje trend na ściany w neutralnych barwach, jak biel, beż czy szarość. Czasami pojawiają się również pastelowe odcienie innych kolorów. Dzięki temu dość duża jest dowolność w wyborze koloru zasłon, na przykład na stronie www.firany.com.pl. W neutralnych wnętrzach bowiem praktycznie każda tkanina będzie prezentowała się dobrze. Od nas jedynie zależy czy postawimy na harmonię czy kontrast. Chcąc utrzymać wnętrze w jasnej tonacji postawmy na równie delikatne odcienie zasłon, a na przełamanie ewentualnej nudy zastosujmy materiały strukturalne lub błyszczące. Jeśli natomiast celem jest zwrócenie uwagi właśnie na okna, dobrym pomysłem będzie wybór zasłon w mocnym, wyrazistym kolorze.

Kolor zasłon a metraż pomieszczenia

Wybierając zasłony bardzo ważne jest również, by wziąć pod uwagę wielkość mieszkania. Dlaczego? Kolorem bowiem można eksponować lub ukrywać pewne proporcje. Zasłony w jasnych barwach optycznie powiększą wnętrze i analogicznie te w mocnych, nasyconych kolorach będą potrafiły ją zmniejszyć.