Motoryzacja

Po co dbać o samochód

Samochód to nie tylko środek komunikacji z punkt A do punktu B. Dla niektórych ludzi samochód jest jak członek rodziny i to nie tylko dlatego, że bez niego nie ruszają się z domu. Nierzadko dbają o niego bardziej niż o partnera lub dzieci. I paradoksalnie – nie ma w tym nic złego, przecież sami tym samochodem nie jeżdżą.

Cechy dobrego kierowcy

Zadbany samochód dobrze służy całej rodzinie. Dla własnej wygody i bezpieczeństwa dobrze jest robić okresowe przeglądy, nie zaniedbywać wymiany olej i dolewania wody, dbać o wymianę zużytych części zamiennych. Nie można nazwać rozsądnym człowieka, który jeździ samochodem z niesprawnymi hamulcami. Dobry kierowca potrafi na słuch rozpoznać, że z jego samochodem dzieje się coś niedobrego. Jednak wymaga to nie tylko wprawy, ale i wielu kilometrów przejechanych tym samym autem, gdyż każdy silnik pracuje inaczej i nawet dwa modele tej samej marki mogą dawać minimalnie różne dźwięki. Warto też odwiedzać raz na jakiś czas zaufanego mechanika, żeby swoim okiem zerknął na wszystko, na co trzeba zerknąć. W niektórych przypadkach obowiązkowy przegląd okresowy to za mało. Jednak dobrze mieć zaufanego mechanika (https://autoidea.mazda-dealer.pl/strony/charakterystyka-319), w przeciwnym przypadku możemy narazić się na niepotrzebne koszty.

Samochód zyskuje z wiekiem

Zadbany, garażowany samochód, to samochód, który pojeździ dłużej, więc z perspektywy finansów rodziny takie zachowanie jak najbardziej się opłaca. Nie ma się co oszukiwać – wymiana samochodu na nowy zawsze wiążę się z większym wydatkiem finansowym. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy stary samochód wymaga generalnego remontu i taniej będzie zezłomować go i kupić nowy, niż bawić się w naprawy. Czasem trzeba umieć podjąć racjonalną decyzję i nie upierać się przy reanimowaniu samochodu, który już po prostu nie da się reanimować. Jeśli auto ma więcej niż dziesięć lat, bardzo rzadko będzie opłacało się w niego inwestować. Wyjątkiem są marki z górnej półki, które nawet po wielu latach są w bardzo dobrym stanie i szybciej zarejestrujemy je jako zabytek, niż zezłomujemy. W takim przypadku samochód z wiekiem zyskuje, a nie traci na wartości.

Warto dbać o samochód, nawet jeśli pozornie wydaje się, że odbywa się to kosztem rodziny. W sytuacji podbramkowej rodzina będzie za takie zachowanie wdzięczna.