Zdrowie i Uroda

Dentysta nie taki straszny, jak go malują

O dentystach krążą różne mity, miejskie legendy i opowieści. Każdy z nas na pewno słyszał niemal mrożące krew w żyłach historie o wizytach na dentystycznym fotelu. Nasz strach oraz związane z nim niestworzone opowiastki wiążą się często ze złymi doświadczeniami z dzieciństwa lub też obawą przed bólem. Pamiętaj jednak, że dentysta nie taki straszny, jak go malują i jeśli wybierzesz dobrego, nie musisz się niczego bać.

Co może uchronić Cię przed zabiegami, o których myślisz, że są bezbolesne i nieprzyjemne? Przede wszystkim odpowiednia higiena, czyli szczotkowanie zębów 2-3 razy dziennie po 2 minuty, nie krócej, oraz używanie nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej. Po drugie, raz na pół roku odwiedź gabinet dentystyczny. Lekarz sprawdzi, czy Twoje zęby i dziąsła są w dobrej kondycji. Jeśli zauważy pierwsze niepokojące oznaki, od razu się z nimi rozprawi, a Ty nie poczujesz żadnego bólu. Dodatkowo stomatolog profesjonalnie wyczyści powierzchnię zębów, pomagając Ci w ten sposób zwalczyć przebarwienia.

Najważniejsze to trafić do dentysty, któremu można zaufać i który ma dobre podejście zarówno do dzieci, jak i do dorosłych, którzy obawiają się wizyty. Dobrego lekarza możesz znaleźć nawet przez wyszukiwarkę internetową. Wystarczy, że wpiszesz hasło „stomatologia tychy”, a otrzymasz interesujące Cię wyniki. Internet daje również możliwość sprawdzenia opinii innych pacjentów na temat danego dentysty. Przejrzyj chociażby portale społecznościowe lub branżowe. Z nich dowiesz się, czy dany stomatolog Ci odpowiada.

Najważniejszą zasadą jest regularność. Dentysta nie będzie straszny, jeśli pojawisz się u niego co najmniej 2 razy do roku. Dzięki temu na bieżąco będziesz kontrolować stan swojego uzębienia bez obaw o próchnicę i nieprzyjemne wiercenie.