Biznes

Historia kalendarza, najpopularniejszego gadżetu reklamowego

W dzisiejszych czasach gadżety reklamowe zajmują niezwykle ważne miejsce w strategii marketingowej firm. Co więcej, bardzo często okazują się jednym z najskuteczniejszych narzędzi promocji. Zwłaszcza jeśli cechują się atrakcyjnym designem i funkcjonalnością. Od lat w czołówce najchętniej wybieranych przez przedsiębiorców, a także ich klientów produktów reklamowych, znajdują się kalendarze – książkowe, biurkowe oraz ścienne, takie jak oferowane na www.reklamowe-kalendarze.pl. Z pewnością decyduje o tym fakt, że żaden biznesmen czy pracownik biurowy nie mógłby sprawnie dysponować czasem swojej pracy ani organizacją obowiązków bez konkretnych terminów. Poznajmy historię najpopularniejszego współcześnie gadżetu reklamowego.

Wynalezienie kalendarza

Pierwszy na świecie kalendarz skonstruowano na podstawie obserwacji powtarzających się zjawisk. Wysokość Słońca na niebie oraz fazy i położenie księżyca pozwoliły ustalić takie jednostki jak rok i miesiąc. Następnie ludzie nauczyli się monitorować terminy świąt i okresy upraw, dzieląc rok na dekady, tygodnie, dni, godziny, minuty i sekundy. Powstały kalendarze: słoneczny, księżycowy i słoneczno-księżycowy. Dla każdego z nich przyjmowano nieco inny punkt zerowy (inny początek roku).

Kalendarz, jaki znamy dziś

Kalendarz gregoriański to kalendarz słoneczny, który wprowadził papież Grzegorz XIII w roku 1582. Został opracowany na podstawie kalendarza juliańskiego, do którego z powodu pomyłki musiano dopisać dodatkowy dzień co 4 lata. W takiej postaci kalendarz obowiązuje do dziś w Polsce i wielu innych krajach na całym świecie.