Zdrowie i Uroda

jęczmień na oku

Jęczmień na oku to bolesna dolegliwość, która może spotkać każdego z nas. Jęczmień przybiera postać niewielkiej krostki, pojawiającej się na brzegu powieki, zwykle na jej krawędzi. Jęczmień nie leczony może utrzymywać się przez wiele tygodni, powodując bardzo duży dyskomfort. Po pewnym czasie, jęczmień może wypełnić się ropą, która zacznie z niego wyciekając, znacząc wpływając na pogorszenie widzenia, a także wywołując nieestetyczny wygląd twarzy. Jednymi z objawów występowania jęczmienia, poza krostka na powiece, jest światłowstręt, łzawienie oczu, a także zaczerwienie oka

Kiedy powstaje jęczmień na oku?

Jest on wywoływany infekcją bakteryjną, bakterią gronkowca. Największe ryzyko na wystąpienie jęczmienia mają osoby, które często pocierają oczy i powieki brudnymi rękoma, niedokładnie zmywają makijaż, stosują podrażniające kosmetyki, często są narażone na przebywanie w pomieszczeniach wypełnionych dymem lub miały kontakt z substancjami podrażniającymi i toksycznymi, takimi jak kwasy.

Jak leczy się jęczmień na oku?

Główna zasada dotycząca leczenia jęczmienia na oku mówi o tym, że pod żadnym pozorem nie wolno go wyciskać. Nawet jeśli na powierzchni krostki pojawi się ropień, nie wolno go wyciskać. Zalecane metody leczenia to stosowanie kremów i maści. Wiele osób zaleca również pocieranie jęczmienia złotą obrączką, którą wcześniej należy zdezynfekować. Wynika to z tego, że złoto ma właściwości antybakteryjne i może wspomagać proces leczenia jęczmienia. Jeśli stosowanie tej metody nie przynosi oczekiwanych rezultatów, należy koniecznie udać się do lekarza. Przepisane przez niego leki są skuteczną metodą walki z jęczmieniem, który niestety może powracać w przyszłości. Sposobem, który może pomóc tego uniknąć, jest przestrzeganie zasad higieny, nie przebywanie w pomieszczeniach, w których znajduje się podrażniający oczy dym, a także przebadanie się na okoliczność występowania bakterii gronkowca. Jeśli testy będą mieć wynik pozytywny, to należy wówczas włączyć leczenie antybiotykami.