Biznes

Kropla na wagę złota, czyli jak oszczędzać wodę w biurze

Wśród comiesięcznych wydatków każdej firmy znajdują się te związane ze zużyciem wody. Opłacamy nie tyko wodę bieżącą, która zasila urządzenia sanitarne, ale także pitną dla pracowników i klientów. Aby lepiej wykorzystać budżet i zyskać wizerunek firmy przyjaznej środowisku, warto poznać sposoby na oszczędzanie wody w biurze.

Choć światowe zasoby wody pitnej drastycznie maleją, przeciętny Polak zużywa każdego dnia ok. 150 litrów wody (dane za: MPWiK w Krakowie). Nieoptymalne zarządzanie wodą dotyczy jednak nie tylko gospodarstw domowych, ale i firm. Jak zatem promować w pracy dobre praktyki środowiskowe i przy okazji zaoszczędzić na wodzie? Pomogą w tym sprawdzone rozwiązania: dystrybutor wody, ekologiczna armatura łazienkowa oraz szkolenia zwiększające świadomość pracowników w zakresie ochrony środowiska.

Inteligentna armatura, czyli oszczędzaj wodę w nowoczesny sposób

Największe wydatki na wodę w firmie związane są z wykorzystaniem jej do celów sanitarnych. Szacuje się, że podczas mycia rąk każdorazowo zużywa się ok. 5 litrów wody. Dodatkowe straty może wywołać niedokręcony kran – o co nietrudno, gdy gonią nas terminy i usiłujemy efektywnie wykorzystać każdą minutę.

Aby znacznie zmniejszyć zużycie wody w biurze, a przy tym zadbać o środowisko, warto zamontować inteligentną armaturę łazienkową lub systemy wykorzystujące deszczówkę. Dobrym wyborem będą np. zawory czasowe, bezdotykowe baterie umywalkowe, a nawet proste perlatory, które optycznie zwiększą strumień wody. Wiele nowoczesnych urządzeń pozwala też na ustawienie optymalnej temperatury wody. Dzięki temu Twoja firma nie tylko zaoszczędzi na wodzie, ale również przyczyni się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Automat do wody źródlanej – ekonomiczna dostawa wody do biura

Najprostszym sposobem na cięcie kosztów jest wybranie optymalnej oferty dostawy wody do biura. Jeśli Twoja firma wciąż zamawia wodę butelkowaną, warto zamienić ją na praktyczny i łatwy w obsłudze dystrybutor wody źródlanej Eden. Zapewni to Twoim pracownikom stały dostęp do smacznej wody, zawsze w takiej ilości, jakiej rzeczywiście potrzebują.

Warto również wiedzieć, że do produkcji 100 jednolitrowych butelek PET zużywa się ok. 10 litrów ropy naftowej (dane za raportem Franklin Associates: Life cycle inventory of three single-serving soft drink containers), a dodatkowa jej ilość potrzebna jest do obsłużenia nieefektywnego łańcucha transportowego. Oznacza to nie tylko ogromne straty dla środowiska, ale również dla Twojej kieszeni – koszt produkcji i dostawy wody butelkowanej jest bowiem wliczony w cenę końcowego produktu.

Dystrybutor wody filtrowanej – czysty zysk z czystej wody

Koszty dostawy wody do firmy możesz całkowicie wyeliminować, jeżeli zdecydujesz się na dystrybutor wody filtrowanej. Wystarczy podłączyć go bezpośrednio do sieci wodociągowej, a zarówno Ty, jak i Twoi pracownicy będziecie cieszyć się czystą i w pełni wartościową wodą. Jeden ekologiczny filtr węglowy, który efektywnie oczyszcza wodę z zanieczyszczeń, wystarczy aż na 3800 litrów wody. To wszystko sprawia, że dystrybutor filtrujący będzie idealnym i ekonomicznym rozwiązaniem w biurach, w których konsumpcja wody jest duża.

Dystrybutor filtrujący wodę lub dystrybutor wody źródlanej doskonale sprawdzi się również podczas spotkań służbowych. Aby zrobić dobre wrażenie na swoich gościach i partnerach biznesowych, wystarczy, że zamiast nieestetycznej plastikowej butelki podasz im wodę w eleganckiej karafce z kompletem szklanek.

Kwestie ekonomiczne to jednak nie wszystko. Warto mieć świadomość, że światowe zasoby wody z roku na rok się kurczą – według szacunków ONZ do 2025 roku nawet 14% ludzi może nie mieć dostępu do wody pitnej. W tej sytuacji szczególnie ważne jest kształtowanie właściwych postaw związanych z wykorzystywaniem wody w biurze i w domu.

Jeśli odpowiedzialność społeczna jest dla Ciebie równie ważna co oszczędzanie na wodzie, możesz zainwestować w edukację ekologiczną swoich pracowników. Szkolenia i warsztaty zwrócą uwagę Twoich pracowników na najważniejsze problemy związane z gospodarką wodną oraz sprawią, że będą oni lepiej wykorzystywać zasoby wody.

Firma Eden już od 15 lat pomaga polskim i zagranicznym firmom budować społecznie odpowiedzialny biznes, oferując zrównoważone dostawy wody. Dołącz do grona naszych klientów i zamów swój dystrybutor wody na www.eden.pl.