Zdrowie i Uroda

Leczenie depresji

Wiele osób, które jest aktywnie zawodowo oraz cierpi na depresję nie leczy się. Warto zaznaczyć, że tylko jedna trzecia szuka pomocy u specjalisty. Niektórzy nawet nie wiedzą, że ich dolegliwości są spowodowane chorobą depresyjną. Duża część osób pogrążonych w tym schorzeniu zauważa jedynie objawy somatyczne. Jedni nie wiedzą, że mogą uzyskać pomoc, innych nie stać na leczenie. Zwykły, przelotny zły nastrój nie wymaga leczenia – raz na jakiś czas każdy doświadcza złego humoru, ale poważniejsze i dłuższe okresy depresji, powinny budzić niepokój. Depresja wśród pracowników jest źródłem emocjonalnego cierpienia i może prowadzić do poważnych zaburzeń zachowania. Schorzenie to może zmniejszać odporność organizmu i stać się przyczyną kłopotów zdrowotnych. Należy pamiętać, że w większości przypadków depresję można skutecznie leczyć. Wielu chorych odczuwa całkowitą bezradność, wydaje im się, że ich stan nigdy się nie poprawi i że nic nie jest w stanie im pomóc. Kiedy doświadcza się takiego nastroju, trzeba pamiętać, że to poczucie i przekonanie o bezradności nie muszą być zgodne z rzeczywistością.

Jeśli nie masz pewności, co powinieneś zrobić, umów się na spotkanie ze specjalistą psychologiem/ psychoterapeutą i poproś go o radę.

W jaki sposób psychoterapia pomaga? Po pierwsze ustanawia bliską, dającą oparcie relację pacjenta z terapeutą. Człowiek w depresji bardzo często czuje się opuszczony i osamotniony. Poczucie, że ktoś go wspiera oraz, że łączy go z kimś bliska więź, że komuś na nim zależy, pomaga przetrwać trudne chwile. Oparcie, które pacjent znajduje w terapeucie, jest jednym z wielu elementów psychoterapii. W trakcie psychoterapii człowiek wiele się o sobie uczy i poznaje powtarzające się w jego życiu wzory, które narażają go na depresję.

Więcej informacji na stronie: http://www.psychoterapia.org/zaburzenia-nastroju-depresja