Ciekawe

Metka odzieżowa – ważny element w sklepie stacjonarnym

Etykieta w postaci metki na ubraniach jest konieczna oraz niezbędna w każdym sklepie stacjonarnym. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak wiele cennych informacji możemy z niej uzyskać. Podczas zakupów metki odzieżowe dają nam informacje czy produkt został wykonany z dobrych, wysokogatunkowych materiałów oraz czy jest on wart swojej ceny. Zaczerpniemy z metki również informację jak dbać o nasze ubranie, jak je czyścić i prać w taki sposób, aby go nie zniszczyć i żeby posłużyło nam przez dłuższy czas. Na każdej metce umiejscowiony jest numer seryjny danego produktu, na którego podstawie można do wymienić czy zareklamować.

Jakie najważniejsze informacje muszą znaleźć się na metce?

1. Skład

    To jedna z najbardziej istotnych informacji. Przed zakupem ubrania warto sprawdzić, z jakich materiałów jest zrobiony. Wystarczy, chociażby mała wiedza z podstaw właściwości materiałów, a już będziemy wiedzieć, jak dane ubranie będzie nam się nosiło, czy jest wystarczająco grube i czy nie będziemy w nim się zbytnio pocili. Dobrze jest zaznajomić się z podstawowymi materiałami, z jakich ubrania najczęściej są tworzone i poznać ich ceny. Na rynku odzieżowym przeważnie spotkamy takie materiały jak wełna, wiskoza, bawełna, poliester, akryl czy kaszmir. Aktualne rozporządzenie mówi o tym, iż producent jest w obowiązku podać informacje o składzie swoich produktów. Wszystkie ubrania powinny posiadać wszywki, na których zostaną podane informacje o składzie i procentach danego surowca. Przeważnie w sklepach płacimy wysoką cenę za markę produktu, a nie za jego jakość. Właśnie dlatego powinno się zwracać uwagę na skład ubrania, a nie tylko na znane logo firmy.

2. Instrukcja pielęgnacji

    To, w jaki sposób pielęgnować dane ubranie jest bardzo ważną rzeczą w trakcie jego codziennego użytkowania. Jeśli będzie się w sposób prawidłowy dbało o daną rzecz, będzie ona mogła posłużyć nie na jeden sezon, lecz na całe lata. Gdy ubrania są nieodpowiednio prane, czyszczone to w szybszym tempie się one niszczą.

3. Kraj pochodzenia

    Pamiętajmy, że warto wybierać polskich producentów, w ten sposób wspieramy nasz przemysł. Wiele produktów sprowadzanych z chin odznacza się niską jakością, ubrania szybko się niszczą, spiera się z nich kolor czy farbują w praniu. Poza tym wytwarzane są przez ludzi pracujących w trudnych warunkach i słabo wynagradzanych właśnie przez tę kwestię ideologiczną, lepiej wybierać nasze polskie firmy odzieżowe.    W polskim prawie wyróżniamy dwa terminy „oznakowanie” oraz „etykietowanie”. Wszystko to, co jest wszyte czy wyhaftowane na ubraniu, można nazwać oznakowaniem. Jest to nieodzowna informacja, którą firmy muszą umieszczać na swoich produktach. Produkty można również oznaczać za pomocą osobnych etykiet. Drukarnia internetowa zajmuje się tworzeniem metek odzieżowych dla różnych firm.