Zdrowie i Uroda

Pediatria to dziedzina medyczna, która zajmuje się dziećmi w stanie zdrowia i choroby.

Choć najczęściej wyobrażamy sobie pediatrę jako osobę, do której idziemy z przeziębionym dzieckiem, w rzeczywistości jest to lekarz, który musi opanować szeroki zakres wiedzy związany m.in. z uwarunkowaniami genetycznymi, czynnikami psychologicznymi oraz psychospołecznymi, wpływającymi na rozwój dziecka. Jego zadaniem jest nie tylko wykrywanie i leczenie chorób typowych dla wieku dziecięcego takich, jak np. różyczka czy ospa wietrzna, ale również profilaktyka, m.in. poprzez przeprowadzanie bilansu zdrowia dziecka. Musi on sprawdzić, czy rozwija się ono właściwie oraz czy jego waga i wzrost są adekwatne do wieku.

Lekarz pediatra udziela również potrzebnych informacji rodzicom, jeśli chodzi o właściwą pielęgnację dzieci i niemowląt. Jeśli w trakcie badań okaże się, że dziecko ma problemy np. z kręgosłupem czy płaskostopiem, sugeruje regularne ćwiczenia korekcyjne. Pediatra musi również sprawdzić, jak przebiega rozwój psychiczny dziecka oraz czy odżywia się ono prawidłowo.

W zawodzie pediatry sprawdzą się osoby, które lubią pracę z dziećmi i potrafią nawiązać z nimi kontakt. Z całą pewnością dzieci są wymagającymi pacjentami, które często nie potrafią określić swoich dolegliwości, pediatra musi wykazywać się dużą cierpliwością i opanowaniem, a równocześnie budzić zaufanie. Ze względu na brak samodzielności u małych dzieci, pediatra przeprowadza wywiad z rodzicami, co wymaga od niego specyficznych umiejętności – bardzo często musi uspokajać rodziców oraz w rzeczowy sposób przekazywać im informacje i zalecenia dotyczące opieki nad dziećmi.

Warto znać dobrego pediatrę

Dobry pediatra to skarb, nie tylko ze względu na jego bezpośredni wpływ na zdrowie dziecka. Jest to jedna z niewielu specjalności, która oprócz relacji pacjent-lekarz, musi silnie koncentrować się także na prawidłowych stosunkach z bliskimi pacjenta, najczęściej rodzicami.
Do pośrednich zadań pediatry należy również kształtowanie świadomości medycznej małych pacjentów i ich rodziców. Dziecko które od najmłodszych lat pozostaje pod wpływem dobrego lekarza, poza zdrowiem w okresie dojrzewania, ma szanse na wyrobienie w sobie prawidłowego podejścia do lecznictwa w późniejszym wieku.