Technologia

Przedsiębiorco – oszczędź na prądzie!

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i chciałbyś nieco zaoszczędzić na wydatkach związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, powinieneś zwrócić uwagę na to, ile wydajesz co miesiąc za prąd.

Taryfy dla firm

Istnieją trzy podstawowe rodzaje taryf, adresowane do konkretnych grup przedsiębiorców.
Energia elektryczna dla firm dostarczana jest według taryf które nie są niestety regulowane przez Urząd Regulacji Energetyki.

Taryfa A – przeznaczona dla największych graczy rynkowych, pozwalająca im wybrać jeden z kilku wariantów oferty: taryfę jednostrefową, dwustrefową lub trójstrefową.
Taryfa B – przeznaczona dla dużych firm i instytucji; dzieli się na warianty jednostrefowe, dwustrefowe i trójstrefowe.
Taryfa C – adresowana do małych i średnich przedsiębiorstw oraz gospodarstw rolnych wykorzystujących prąd w celach produkcyjnych. Dzieli się na kilka wariantów:
jednostrefowy C11, C21,
dwustrefowy C12, C22,
trójstrefowy C13, C23.
W przypadku taryfy C klient firmowy przyporządkowany jest do grona odbiorców zasilanych z sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia. W taryfie B analogicznie będzie to średnie napięcie, a w taryfie A – wysokie.

Jak wybrać odpowiednią taryfę?

Firma musi rozważyć, w jaki sposób korzysta z prądu i czy przez całą dobę wykorzystuje go w takim samym stopniu. Jeśli jest to niewielkie przedsiębiorstwo, pracujące od 10 do 18, po 8 godzin dziennie, będzie potrzebowało innej taryfy niż firma pracująca po 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.
O ile wybór taryfy A, B lub C nie jest kłopotliwy dla klienta instytucjonalnego, to już zdecydowanie się na wariant taryfy jedno-, dwu- lub trójstrefowy może być już poważnym problemem.