Dom i wnętrze

Jaka rolę odgrywa w naszych domach światło?

 

Aranżowanie domu to kolosalne wyzwanie, szczególnie dla osób, które nie mają doświadczenia związanego z dekoratorstwem czy architekturą wnętrz. Dzisiaj jednak producenci i sami architekci podsuwają nam tyle ciekawych rozwiązań, że bez trudu stworzymy projekt wymarzonego domu czy mieszkania. Poza meblami i dodatkami warto pamiętać, jak istotną rolę w procesie aranżowania odgrywa… światło!

Dlaczego odpowiednie rozmieszczenie punktów świetlnych jest takie ważne?

Chcąc stworzyć przytulne i funkcjonalne wnętrza musimy pamiętać nie tylko o tym, aby zastosować komfortowe meble, ale również aby tak rozplanować oświetlenie, aby wspomagało nas ono w codziennych zadaniach. W każdym pomieszczeniu – kuchni, łazience, salonie – światło będzie nieco inne, co wynika przede wszystkim z różnego wykorzystania tych pomieszczeń. Jakie oświetlenie wybrać do konkretnych miejsc? Jakie lampy czy żarówki okażą się najlepsze?

Światło dopasowane do potrzeb i miejsca

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do danego pomieszczenia w domu? Podstawą jest określenie wielkości pomieszczenia, jego przeznaczenia oraz uwzględnienia, czy ma ono dostęp do naturalnego światła słonecznego – mówią specjaliści z marki strefaledowa.pl. Najlepszym przykładem są tu łazienki – niewielkie, użytkowane sporadycznie, często bez okien. W takich pomieszczeniach najlepsze będą podwieszane sufity z kilkoma punktami światła. Dzięki temu równomiernie oświetlimy całą łazienkę. W kuchnia oświetlenie ma być równe, mocne i niezawodne – bez względu na porę dnia czy nocy kuchnia musi zapewnić nam komfort w gotowaniu czy przygotowywaniu napojów. Tu również przydatne okażą się oświetlenia punktowe – możemy umieścić je na suficie, ale również wbudować w meble. W salonach wybierzmy kilka punktów światła: sufitowy (np. lampa), oświetlenie mebli (np. taśmy ledowe) i lampki do czytania.