Zdrowie i Uroda

Skleroterapia – pozbądź się żylaków

Wrażenie “ciężkich nóg”, zmęczenie, skurcze a nawet pieczenie i obrzęki występujące wieczorem, mogą być objawami jednej z najczęściej występujących chorób kończyn na świecie i w Polsce. Gdy towarzyszą im tzw.pajączki oraz ból bóg, to już alarmujące symptomy, które powinny sprowokować nas do wizyty u lekarza, który sprawdzi, czy nie mamy żylaków.

Kobiety częściej borykają się z żylakami

Kobiety są bardziej predysponowane, zwłaszcza, gdy są przed miesiączką. Wtedy wszystkie objawy mogą się nasilić. Kobietom też bardziej przeszkadzają poszerzone żyłki na nogach, które powodują dyskomfort zwłaszcza w okresie letnim, gdy częściej odsłaniane są nogi.

Skleroterapia – sposób na wyleczenie żylaków

Jednym ze sposobów, jaki likwiduje tę dokuczliwą dolegliwość jest skleroterapia – zabieg bezinwazyjny, bezpieczny i bezbolesny. Podczas tego zabiegu ściany naczyń krwionośnych ulegną naturalnemu zamknięciu, po czym znikają całkowicie. Zabieg jest krótki, trwa nie dłużej niż 20 minut i nie ogranicza nas potem w naszych zwyczajowych zajęciach. Jedynie należy pamiętać o tym, by zabiegowi temu poddać się raczej wiosną lub jesienią, gdyż przez kilka tygodni nie należy wystawiać nóg na słońce. Poza tym należy nosić bieliznę kompresyjną, co latem może być uciążliwe.

Krok pierwszy: zgłoś się do dobrego specjalisty

Zanim zostanie podjęta decyzja o tym zabiegu, należy poradzić się lekarza, który wyjaśni , jak skleroterapia przebiega i jak należy się do niego przygotować oraz jakie ewentualne koszta nas oczekują. Tym lekarzem jest chirurg naczyniowy. Poza tym ważne jest, by wybrać doświadczonego lekarza, który pracuje w ośrodku specjalistycznym i może pochwalić się długą listą takich zabiegów. Lekarz taki powinien nas poinformować o innych możliwych metodach leczenia żylaków, a następnie pomóc wybrać najodpowiedniejszą dla danego przypadku i stopnia zaawansowania choroby.

Krok drugi: pamiętaj o zdrowej diecie

To, że obecnie jest wiele metod leczenia żylaków nie zwalnia od dbania o zdrowy tryb życia. Odpowiednia dieta i duża ilość ruchu oraz zrezygnowanie z używek pomogą nam w profilaktyce przeciw żylakom. Gdy jednak mimo zdrowego stylu życia, dopadnie nas ta przypadłość, dobrze jest wiedzieć, że medycyna może pomóc.