Dom i wnętrze

Wyjeżdżasz? Zabezpiecz mieszkanie

Wielu z nas przynajmniej kilka razy w roku jedzie w dłuższą trasę – odwiedzamy rodzinę w innym mieście, wyjeżdżamy na ferie, wakacje czy święta. W tym czasie zostawiamy nasze mieszkanie i narażamy je na awarie lub wizytę nieproszonych gości. Jak przygotować swoje lokum na czas nieobecności? Porady znajdziesz poniżej.

Podstawy zabezpieczenia mieszkania

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić przed wyjazdem, nawet tylko kilkudniowym, jest sprawdzenie, czy wszystkie okna są zamknięte. Niby banalna sprawa, ale wiele słyszy się o prezencie pozostawionym dla złodziei w postaci niedomkniętych drzwi balkonowych lub okien po mniej widocznej stronie domu. Gdy zadbasz o okna, w następnej kolejności zakręć zawory gazowe, odetnij dopływ wody i wyjmij wszystkie wtyczki z kontaktów. Oczywiście nie musisz odłączać lodówki, ale pralkę, radio i telewizor – jak najbardziej możesz. Stosując te proste rady, unikniesz zalania i zminimalizujesz ryzyko innych awarii, wynikających np. ze zwarcia. Dobrym pomysłem jest poproszenie sąsiada, żeby co jakiś czas pojawił się w twoim mieszkaniu, zasłonił lub odsłonił okna, przestawił doniczki, zapalił światło i zdejmował ulotki z twojej klamki – to będzie sygnał dla potencjalnego złodzieja, że mieszkanie nie stoi puste. Nie oznacza to oczywiście, że amatorzy cudzej własności obserwują twój dom, ale lepiej dmuchać na zimne w tak ważnej sprawie. Ponadto zadbaj o ubezpieczenie mieszkania. To nieduża cena za bezcenny spokój na wyjeździe.

Inne sposoby na zadbanie o swoje lokum

Istnieją także inne, dodatkowe metody zabezpieczenia swego mieszkania na czas wyjazdu. Jedną z nich jest zamontowanie alarmu. To standardowe w dzisiejszych czasach rozwiązanie z pewnością podniesie bezpieczeństwo domu i zwiększy spokój właściciela. Możesz dodatkowo zainteresować się usługami agencji ochroniarskiej. Nawet, jeśli nie liczysz, że będą oni pędzić w obronie twego dobytku, gdy tylko zawyje alarm, zwykła naklejka z logo firmy ochroniarskiej na drzwiach czy płocie odstraszy złodzieja. Warto też zainwestować niewielką kwotę w tzw. symulatory obecności, czyli urządzenia włączające światło w określonych porach, sugerujące, że w mieszkaniu ktoś jest. Istnieje też opcja droższa – rolety antywłamaniowe. Tutaj potencjalny włamywacz musiałby się nieźle namęczyć i narobić hałasu, by je sforsować, co z pewnością zaalarmowałoby sąsiadów i przechodniów. W przypadku, gdy zdecydujesz się na któryś z powyższych sposobów, a brakuje ci funduszy, nie przejmuj się! Możesz skorzystać z pożyczek na http://lowcachwilowek.pl/. W ostatnim czasie wiele firm wprowadziło ułatwienia dla swoich klientów – często nie musisz już dodatkowo weryfikować swoich danych, tylko bierzesz pozyczkę bez przelewu weryfikacyjnego.