Biznes

Zakładanie własnej franczyzy – czym jest pakiet franczyzowy?

Jeśli decydujemy się na założenie własnego biznesu pod „parasolem” innej marki, powinniśmy przeanalizować wszystkie aspekty, jakie niesie ze sobą ten typ prowadzenia firmy. Jedną z nich jest tak zwany pakiet franczyzowy. Pakiet franczyzowy to inaczej mówiąc licencja franczyzowa, która stanowi podstawę systemu franczyzowego. Zawiera w sobie pełne kompendium wiedzy i koncepcję tego, jak ma wyglądać prowadzenie danego biznesu. Co się w niej znajduje?

Znak towarowy

Licencja obejmuje nazwę i znak graficzny, który kojarzony jest z daną marką. To na przykład nazwa „McDonald’s” i znak graficzny dużego, zaokrąglonego, żółtego „M”.

Know-how

To sprawdzona przez daną markę wiedza na temat tego, w jaki sposób powinno być prowadzone dane przedsiębiorstwo. Jest to wiedza o charakterze poufnym, to znaczy, że umowa między franczyzodawcą a franczyzobiorcą zakazuje udostępniania tej wiedzy poza prowadzenie danego biznesu.

Podręcznik operacyjny

To zbiór wszystkich reguł, które obowiązują franczyzobiorcę w ramach prowadzenia franczyzy. Określa się w nich na przykład wygląd towaru lub zakres usług – dlatego na przykład restauracje McDonald’s praktycznie się od siebie nie różnią.

Usługi świadczone przez franczyzodawców

To na przykład działania marketingowe i reklamowe, które działają na korzyść wszystkich franczyzobiorców działających w danej sieci.

Opłaty franczyzowe

To koszt ponoszony przez franczyzobiorcę za wykupienie licencji i korzystanie z know-how. Przy otwieraniu biznesu wnosi się opłatę wstępną, a każdego miesiąca trwania kontraktu, opłaty licencyjne.

Wejdź i załóż własny biznes na: rabat-detal.pl